Květen 2008


Graffitti-historie

21. května 2008 v 20:36 ♥Graffitti
Moderní dějiny tohoto fenoménu se začali psát zhruba před třiceti lety, což je ovšem, s přihlédnutím k rychlosti s jakou se generace writerů střídají, skutečný pravěk. Mytologie praví, že někdy v 60. letech minulého století žil na 183. ulici města New York mladík jménem Demetrius, řečený též TAKI, jenž se živil jako pěší doručovatel zpráv a zásilek. Při jedné z pochůzek zaznamenal tento vnímavý potomek řeckých přistěhovalců nápis JULIO 204, vyvedený sprejem na zdi domu. Když si ověřil, že číslo za jménem odpovídá číslu ulice, na níž se právě nachází, nebylo pro něj obtížné pochopit jednoduchý smysl poselství. Brzy, možná už příští den, se vydal do zaměstnání vybaven sprejem, jímž na první roh nastříkal svou odpověď: TAKI 183. Legendární tag byl na světě a s ním přišel do města i nový druh zábavy, umění a životního stylu. TAKI nebyl prvním writerem, ale podepisoval se v ulicích s takovou vervou, až se sami obyvatelé začali o záhadu zajímat: "Co sakra znamená TAKI 183?" Vysvětlení přinesly v rozhovoru The New York Times, z teenagera Demetria se rázem stala celebrita a stovky jeho následovníků se začali řídit prvním pravidlem graffiti - piš své jméno!
Situace brzy vypadala asi takto: Okny studentské kavárny, umístěné naproti garážím městských autobusů, sledovala pozorně ulici početná parta mladíků, jež se v pravidelných intervalech vrhala ven, aby svými tagy zbombardovala vše, co právě opouštelo bránu depa. Poté se všichni navrátili ke svým stolkům, vydýchali adrenalin a trpělivě čekali na výjezd další linky.
Do módy tak přišly i vlaky podzemní dráhy a jiné dopravní prostředky, efektivně šířící "vzkazy" do všech částí města a počátkem 70. let se na scéně objevil další antihrdina, SUPER KOOL 223, autor prvního "piece". Místo v historii si vysloužil prostou výměnou trysky spreje a i když se dnes legendy různí v tom, zda na plechovku nasadil širší trysku od čistícího prostředku na trouby, holící pěny nebo bůhví čeho, jisté je, že tato technologie umožnila writerům rychlé a plynulé pokrytí velké plochy. Experimentování s tvarem a velikostí písma mohlo začít, pravidlo číslo dvě znělo: Buď kreativní, vytvoř si vlastní styl. Pojednat whole car, tedy celý vagón metra, se poprvé zdařilo FLINTOVI 707 a respekt mu náleží i za použití náročné techniky 3D. O tři roky později (1976) se na kolejích konečně objevila souprava složená z jedenácti vagónů, kompletně pokrytá motivy americké vlajky. Policie měla plné práce s dokumentováním, pracovníci metra s čištěním a CAIN, MAD 103 a FLAME ONE mohli jít klidně spát - právě dosáhli až na hvězdy sprejerského nebe.
Není zcela jisté, nakolik byla ruka poslíčka TAKIho vedena sociálně-politickými motivy, ale faktem je, že každé správné kulturní hnutí vzniká z potřeby vymezené se společnosti. Cesta graffiti se od počátku prolínala s vývojem hip-hopu, jenž byl temnou a pohrdavou odpovědí mladých obyvatel černošských ghett na nablýskané, bezobsažné křepčení v disko klubech. Obrovského potenciálu ulice jakožto pódia, galerie či tribuny pro "hlasy zdola" si povšiml také student výtvarné školy Keith Harring, jehož geniálně jednoduchý styl dostal na kolena i uměleckou kritiku. Popularita otevřela tomuto sympatickému obhájci práv všech možných outsiderů cestu do médií, která ho pasovala do role mluvčího celé graffiti scény. Tato situace měla, kromě jiného, za následek i vznik pravidla číslo tři: buď angažovaný!
Pro americké představitele establishmentu, stále ještě zneurotizované zkušeností s hippies, Černými Pantery a levičáky vůbec, se nekontrolované psaní a malování ve veřejném prostoru stalo hrozbou, již si už za žádných okolností nehodlali nechat přerůst přes hlavu. Výsledek represivních opatření: milióny dolarů utopené ve vývoji chemikálií, které sice hravě rozpustily barvy, ale zároveň přivodily zdravotní potíže zaměstnancům, cestujícím, i dětem ze školy umístěné nedaleko obří "myčky na vlaky". Graffiti se přesunulo zvenku dovnitřku souprav, kde cestující obtěžovalo vlastně ještě víc. Údajný writer Michael Stewart byl za nevyjasněných okolností zabit policií. Přestalo jít o hru, část graffiti umělců zvolila legální cestu a přijala azyl ve zdech galerií a soukromých sbírek. Tvrdé jádro, jenž se původní koncepce odmítlo vzdá, si ústa writera HAZEA povzdychlo: "Je velmi vychytralé nazývat graffiti uměním, protože graffiti vzniklo mimo systém, kdežto umění systém má. Když dáte graffiti do galerie, je to jako když dáte zvíře do klece."
Historie graffiti u nás: Prvním průkopníkem graffiti u nás se stal krátce po revoluci ostravský MANIAC, který se svým graffiti artem dokonce úspěšně odmaturoval a pokračoval na pražské AVU. V hlavním městě položily začátkem 90. let kvalitní, časem potvrzený základ partičky CSA, CSB, TCP či NNK, první skutečný piece prý vytvořil RAKE. Nejstarší generace writerů tvořila v relativně idylických podmínkách - příslušné instituce neměly se zásahy do veřejného prostoru ještě žádné zkušenosti, tudíž se v depu metra, na nádražích a betonových zdech docela dařilo. Motivy těchto tvůrců, pocházejících často z prostředí uměleckých škol a pokoušejících se využít ulici coby sdělovacího prostředku s pravidlem "na historické památky a budovy ne!", se logicky lišily od těch, se kterými braly do ruky spreje jejich newyorské vzory. První porevoluční léta v České republice se přece nesla v duchu naděje, optimismu, svobody a víry v budoucnost, tedy zcela opačnými pocity, než jakými oplývali američtí writeři. Přestože kapitalismus se u nás zajel rychle a i pro bílého teenagera z dobré rodiny se tudíž nějaký ten legitimní důvod k nespokojenosti najde, cením si upřímnosti slov bývalé writerky Lely Geislerové: "Já to mám jinak. Vůbec nikdy mě nebavilo riskovat. Mne bavilo bejt venku. U vody, když svítí sluníčko. Mít na to celej den a malovat si", k čemuž VLADIMIR 518 dodává: "To je jak u koho."
Graffiti a street art díla mohou být vším, čím jejich autoři chtějí - vypointovanou legráckou, upozorněním na sociální či politické téma, nebo "jen" estetickou hrou. Právě pestrost, spolu s kouzlem neopakovatelnosti a tvůrčí svobodou, limitovanou pouze osobní zodpovědností autora, považuji na graffiti a street artu za přínosné. Zkoumání motivů k tvorbě raději nechávám na samotné ulici, jen ta totiž spravedlivě a s konečnou platností rozhodne, kdo z těch, kteří si na ní troufají vystavovat, zůstane a kdo skončí, protože prostě nemá feeling a do smrti zůstane toyem.

Základní pojmy

21. května 2008 v 20:35 ♥Graffitti
Writer - člověk, který vytváří graffiti
Crew - skupina writerů, která pracuje společně
Toy - začátečník (mezi sprejery se tento výraz používá spíše jako vulgarismus)
Can - plechovka spreje
Cap - tryska na spreje
Fatcap - tryska s nejširší stopou (až 20 cm tlustá plná stopa)
Skinnycap - tryska s nejužší stopou
Tag - podpis writera, důraz na kompozici
Piece - barevné graffiti, důraz na tvary písma a celkovou barevnou kompozici
Chrom - stříbrno-černé graffiti, důraz na tvar
Trow-up - rychlé graffiti, důraz na jednoduchost
Rooftop - piece/trow-up/chrom na střeše
End to end - panely přes celý vagón
Sketch - skica
Panel - graffiti na vagonu
Backjump (BJ) - namalování panelu za provozu soupravy
Wholecar (WC) - stříbrné graffiti přes celou plochu vagonu
Wholetrain (WT) - stříbrné graffiti přes celou soupravu
Oneman barevný wholecar - barevné graffiti přes celou plochu vagonu vytvořené jedním writerem, obecně to můžeme pokládat za vrchol nelegální tvorby writera

:D

19. května 2008 v 18:09 ♥Blbůstky


Zmrzlinka (mňam :D)

19. května 2008 v 17:50 ♥Zajímavosti
JE SKVĚLÁÁÁ!!! BAREVNÁ! A BÁJEČNĚ CHUTNÁ. JE TU NĚKDO, KDO SNAD NEMÁ RÁD ZMRZLINU???
c.č.

High shool musical 3

12. května 2008 v 18:31 ♥High school musical
Ashley Tisdale v jednom rozhovoru prozradila...
,,Natáčení HSM 3-Senior Yearje v plném proudu a je to jako vždy super!Dokonce prozradím, že už teď se uvažuje o natáčení HSM 4!Ve trojce vás čekají i tři nováčci, Matt Prokop, Justin Martin a Jamma McKenzie-Brown, kteří hrají starší studenty, co si říkají Wildcats!
O čem vlastně je HSM 3?
Troy a Gabriella se vyrovnávají s faktem, že se jejich cesty rozejdou, protože každý z nich směřuje na ji nou univerzitu...Čeká vás spouta překvapení, tak se těšte!
High shool musical 3 bude do českých kin uveden 1.ledna 2009

High School Musical 1

12. května 2008 v 18:02 ♥High school musical

High School Musical - Muzikál ze středníO vánočních prázdninách se potkají dva teenageři. Basketbalista Troy a přemýšlivá Gabriela. Při nuceném vystoupení v karaoke, se do sebe navzájem zamilují. Gabriellinu matku její společnost přesouvá do nového působiště do Alburquerqe v Novém Mexiku, kde bydlí Troy. Ten po prázdninách zjistí, že Gabriela přišla jako nová do jeho školy. Když se potkají, oba se rozhodnou přihlásit do konkurzu na chystaný školní muzikál. Troye se od toho sanží odradit kámoš chad a Gabrielu zase nová kamarádka Taylor. Jejich úsilí se však nejvíce snaží ničit Ryan a jeho sestra Sharpay, kteří jsou považováni za divadelní talenty a také jejich nejlepší kamáradi. Troyovo a Gabrielino rozhodnutí zúčastnit se změní celou školu vzhůru nohama.
Troy Bolton (Zac Efron)
Kapitán basketbalového týmu Wild Cats ze školy East High. Když však začne zpívat s Gabrielou jeho láska k basketbalu ustupuje. Jeho spoluhráči nejsou z jeho nápadu zpívat zrovna nadšení. A to stejné platí i o jeho tátovi, jenž je zároveň jeho trenérem.
Gabriela Montez (Vanessa Anne Hudgens)
Gabriela je na East High nová. Ostatní oslňuje nejen svou matematickou a vědeckou genialitou. Po jedné písni s Troyem je připravena změnit se. Bude chtít zazářit ve školním muzikálu, ale proti ni bude stát královna dramatu Sharpay.
Ryan Evans (Lucas Grabeel)
Ryan je nejlepší tanečník z celé školy. Má nesporný talent a každý rok září ve školním muzikálu. Jakmile však Troy začne ohrozovat jeho postavení, vystrčí drápky.
Sharpay Evans (Ashley Tisdale)
Sharpay už od malička hrávala ve školních představeních, díky tomu je přesvědčená, že i letos získá spolu se svým bratrem hlavní roli v muzikálu. Avšak tentokráte ji může porazit chytrá Gabriela s hvězdou školy Troyem. Sharpay se proto rozhodne použít veškeré způsoby, aby jim v tom zabránila, vždyť ona je přeci největší hvězda.
Chad Danforth (Corbin Bleu)
Chad je Troyův největší kamarád a také spoluhráč. Když však Troy řekne, že chce zpívat v muzikálu, Chad se mu vysměje. Bude se snažit Troye dostat zpět k basketbalu.
Taylor McKessie (Monique Coleman)
Taylor vede desetibojařský tým East High a potřebuje, aby se akademická Gabriela soustředila na velké vítězství. Pokud se bude Gabriela snažit zpívat, Taylor ji v tom bude určitě bránit.
Premiéra: 20. 1. 2006
Réžie: Kenny Ortega
Scénář: Peter Barsochini
Produkce: Don Schain
Hudba: Greg Cham, Ray Cham, Andy Dodd, Faye Greenberg, Jamie Houston, David Lawrence, Adam Watts, Matt Gerrard, Drew Lane, Eddie Galan, Andrew Seeley
Délka filmu: 98 minút
Hrají: Zac Efron, Vanessa Anne Hudgens, Ashley Tisdale, Lucas Grabeel, Corbin Blue, Monique Coleman

High School Musical 2

12. května 2008 v 18:01 ♥High school musical

High School Musical 2 - Muzikál ze střední 2

Jedna výzva skončila a už je tu další. Přichází léto a s ním i letní brigády. Troyovi zavolá pan Fulton z Lava Springs Country Club, že ho přijali na brigádu. Troy proto odchází za prací, stejně jako jeho přátelé - Gabriella (plavčík) a Chad a ostatní Wildcats (pomocník v kuchyni). V country klubu se bude konat velká soutěž talentů, které každoročně kralují Sharpay s Ryanem. Ale Kelsie už napsala pro Gabrielle a Troye novou píseň, s níž by se měli prezentovat na této soutěži.
Za přijetím Troyovi žádosti je ovšem Sharpay, která ho chce pro sebe, klub totiž patří jejím rodičům. Když se dozví, že Troy přišel se spolužáky, bude se snažit udělat vše pro to, aby je od sebe oddělila. Největší odpor má ke Gabrielle, protože právě s ní chtěl Troy trávit všechen svůj volný čas.
Sharpay proto seznámí Troye se svými rodiči, s lidmi z vysoké školy a i díky nim ho změní. Troy si přestane všímat přátel a slíbí Sharpay, že na večeru talentů bude zpívat s ní.
Wildcats se mezitím spřátelí s Ryanem, který jim bude pomáhat při vymýšlení programu na show talentů. Sharpay se to dozví a zařídí, aby všichni v době soutěže pracovali. Gabriellu to naštve. Odejde z Lava Springs a rozejde se s Troyem. S tím potom nechce nikdo mluvit a on nechápe proč...

Anketa 13

11. května 2008 v 19:52 ♥Ankety

Anketa 12

5. května 2008 v 19:52 ♥Ankety

Anketa 11

4. května 2008 v 20:45 ♥Ankety
12 19 9 18 10 14 15
13 16 20 11 17

Anketa 10

4. května 2008 v 20:37 ♥Ankety

Anketa 9

4. května 2008 v 20:12 ♥Ankety

Anketa 8

4. května 2008 v 20:07 ♥Ankety

Anketa 7

4. května 2008 v 20:05 ♥Ankety

Anketa 6

4. května 2008 v 19:58 ♥Ankety

Anketa 5

4. května 2008 v 19:56 ♥Ankety

Anketa 4

4. května 2008 v 19:53 ♥Ankety

Anketa 3

4. května 2008 v 19:51 ♥Ankety